OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Chcem sa opytat ci niekto pouziva banana pi ako desktop. Chcel by som to kupit pre otca. Vyuziva vlastne len internet, obcas office (bude libre) a skype. Chcel by som vediet ci je to take svizne a ktore
distro doporuciteŘešení dotazu:
Najprv som uvazoval o rasp pi, ale banana je o nieco vykonnejsi a niekde na youtube som videl ze libre a mozilla tam idu celkom slusne (o skype som nevedel, ze pre tieto stroje nie je). Takze radsej to nebrat na to na co som chcel ?
Pripada ti normalne spustat programy cez nejaku binarnu sracku?Připadá ti normální spouštět binární sračku? :) (Skype)
thx za odpovede, dobre vediet, ze army (nie US :) ) nemaju zatial taku podporu, videl som len slusny vykon pri nizkej spotrebe, ale to asi nie je vsetko. Tak radsej pojdem cestou x86 napr. celeron J1900 sa mi paci aj s MB od asrocku s DC adapterom
http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900DC-ITX/ a + SSD a bude to aj fanlees. Momentalne aj ja pouzivam na desktope mint 17 a vcelku spokojnostOtec PC ma HP P4 3Ghz HT s 512MB pamate a to ide tak akurat na hovno. Je tam XP a ked otvori chrome tak sa dost nacaka. Mozem mu tam skusit hodit nejaky lubuntu, mozno to bude svyznejsie. NTB ma tiez Dell s 1.6GHz CPU a 512 MB ram a ide to tak isto naprd.
ale problémy, které to má proti x86Jaké problémy?
Hlavní praktická deviza x86 je ale standardizovanost architektury PC. Nemusíte se potýkat s tím, že většina desek/SoCů má hezky vlastní (ideálně starý a neudržovaný) fork/patchset Linuxového jádra a pod vanilla nejedou...
To by s DeviceTree už nemělo být pravda...
navíc Skype apod. aplikace třetích stran na ARM většinou nejedouKonkrétně u Skype bych to považoval spíše za výhodu :).
Chtěl bych poznamenat, že odpověď užvatele JSOB v tomto threadu je velmi výstižná situaci (tesat do kamene...). Blízký kolega je na tom identicky s boardem ODROID-X.
I ten nákup použitého Dell desktopu můžu doporučit. Vydrží (internet, liboffice, PDF, flash video, skype) léta. Jak (ve vyjmenovaném rozsahu užití) morálně, tak fyzicky. Navíc je tam i lic. štítek Winů, tedy na foťáky a mobily a win speciality -> multiboot.
Tiskni
Sdílej: